Výlety

Pevnost svatého Mikuláše (chorvatsky Tvrđava svetog Nikole, italsky dříve Castel de S. Nicholo) je námořní pevnost, která se nachází u vstupu do kanálu sv. Antonína, nedaleko města Šibenik ve střední Dalmácii v Chorvatsku.

Od roku 2017 je pevnost zařazena na seznam světového dědictví UNESCO jako součást "Benátských obranných staveb ze 16. a 17. století". [1]

V červenci 2019 byla pevnost dvou letech rekonstrukčních prací, otevřena pro návštěvníky.

Krka je národní park v Chorvatsku vyhlášený roku 1985 a pojmenovaný po řece Krka. Park se nachází v centrální části Dalmácie, v Šibensko-kninské župě nedaleko okresního města Šibenik. Národní park Krka je známý především svými četnými vodopády a různobarevnými jezírky. Rozloha národního parku je 109 km². Jako nejkrásnější bývá označován úsek u kaskád Skradinski buk. Vstup do tohoto národního parku je placený.

Zeď Oštrica
Zeď Oštrica

Zeď Oštrica

Pro účely obrany obce místní postavili i obrannou zeď, která měla v budoucnu zabránit útoku Turků na obec. Téměř 10 metrů vysokou a 1 metr širokou zeď najdete na poloostrově Oštrica. Ani tato zeď však město neubránila a poté nezastavila většinu obyvatel po nájezdech Turků, aby Grebaštici opustila, kvůli čemuž obec ztratila i svůj vliv, což mělo za následek připojení k okresu Krapanj. Svou významnou roli tahle pevnost v minulosti však určitě sehrála. Dodnes je stále ve velmi dobrém stavu, díky čemuž patří i mezi nejvýznamnější památky a symboly obce.


Historické město Primošten

Dříve chudá rybářská vesnice se od 60. let 20. století stala vyhledávaným turistickým cílem Dalmácie. Hlavním zdrojem příjmů obyvatel je turismus a zemědělství, a to rybářství, pěstování vinné révy a oliv. Vyhledávané je především červené víno Babić.